חוות דעת רפואית נדרשת על פי תקנות סדר הדין האזרחי בכל תביעה העוסקת בנזקי גוף (למעט תביעות שעניינן תאונות דרכים). חוות הדעת הנדרשת נכתבת על ידי רופא מומחה בתחום הרלוונטי לתחום בו נפגע התובע. חוות דעת רפואית מעמיקה ומקיפה הנכתבת על ידי רופא מומחה המנוסה בכתיבת חוות דעת ובעמידה מול בית משפט עשויה לסלול לתובע את הדרך לביסוס טענתו ולסייע לו מאוד להשיג את המירב בתביעתו.

חוות דעת רפואית

תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ”ד-1984, קובעות כי לכל תביעה העוסקת בנזקי גוף (למעט תביעות שעניינן תאונות דרכים) יש לצרף חוות דעת רפואית. חוות הדעת של המומחה נדרשת להיות מקיפה ומעמיקה ככל הניתן ולהתייחס לנסיבות שהובילו לנזק הרפואי, לממצאי הבדיקות ולאבחנה הרפואית וכן, להערכת אחוזי הנכות הרפואית (הזמנית והקבועה) שנותרו לתובע.

הידעת? בתחום הרשלנות הרפואית, ניתן להגיש תביעה עד 7 שנים מהאירוע נשוא חוות הדעת. יחד עם זאת, תחום ההיריון והמיילדות הוא התחום שבו הוגשו התביעות הרבות ביותר לאחר תום תקופת ההתיישנות הרגילה.

מיהו מומחה רפואי?

בתקנות סדר הדין האזרחי נקבע כי “מומחה רפואי” הינו “רופא בעל תואר מומחה ששמו כלול ברשימת הרופאים שהתפרסמה לפי תקנה 34 לתקנות הרופאים (אישור תואר מומחה ובחינות), התשל”ג-1973.”

בחיפוש אחר מומחה רפואי, חשוב לקחת בחשבון את ניסיונו של הרופא בתחום התמחותו וכן, את ניסיונו בכתיבת חוות דעת משפטיות. בנוסף, רופא בעל ניסיון בתחום יידע להעריך האם יש בסיס לכתיבת חוות דעת ויידע לנסח את חוות הדעת באופן הטוב ביותר אשר יסייע מאוד לתובע.

במקרים בהם המומחה הרפואי יחליט שאין לו מספיק נתונים לכתוב חוות דעת שתחזק את עמדת התובע, הוא יאמר זאת מבעוד מועד ובכך יצמצם את עלויותיו של הנבדק.

חשוב לדעת: בית המשפט יבחן חוות דעת רהוטה ומקצועית באופן חיובי וייטה לקבל יותר את דעתו של המומחה.

באילו מקרים יש להגיש חוות דעת רפואית?

  • תביעות רשלנות רפואית
  • תביעות כנגד חברות ביטוח – תאונות, פציעות, אובדן כושר עבודה, מחלה וכדומה
  • תביעות מול משרד הביטחון
  • תביעות נכות המוגשות למוסד לביטוח לאומי או למס הכנסה
  • תביעות שעניינן תאונות עבודה ומחלות עקב עבודה
  • תביעות עקב פעולות איבה
  • אובדן כושר ניידות
  • קשיים בשירות הצבאי או במילואים עקב מצבו הנפשי של האדם

הידעת? אנשים רבים סובלים מהלם קרב אך לא מודעים לכך. לכן הם לא מטופלים וסובלים מסימפטומים קשים של עצבנות, התפרצויות זעם, בעיות שינה קשות, צמצום חברתי ועוד. ליווי וטיפול פסיכותרפי עשוי להביא להטבה ניכרת במצבם. בנוסף, זכאים הלומי הקרב לכספים ולהטבות המגיעים להם בגין הפרעה זו.

מהי עלותה של חוות דעת רפואית?

חשוב להבין באיזו חוות דעת מדובר. רופא מומחה אליו תפנה יספק לך את התשובה לכך כשיקבל הערכה בנוגע לעבודה הנדרשת. יש להבין שלרב, חוות דעת לבית המשפט הן ארוכות ומפורטות ונסמכות על ספרות רפואית רלוונטית.

חוות הדעת דורשת מפגש של הרופא עם התובע, סקירה של כל החומר הרפואי בתיק הרפואי שנאסף על ידי התובע וכתיבה של חוות דעתו בהתבסס על כל הנתונים שנאספו על ידו. לכן, בניגוד למכתב אחר שנכתב על ידי רופא ושעלותו מאות בודדות, עלותה של חוות דעת מסתכמת באלפי שקלים. לעיתים, נדרשת התייצבות של הרופא המומחה לעדות בפני בית המשפט ולתמיכה בחוות הדעת. עלות הופעה בבית המשפט ניתנת בנפרד. גם כאן, חשוב שהמומחה מטעם התובע יהיה בעל ניסיון בהופעה בבתי משפט. ככלל, ככל שהרופא שתפנה אליו יהיה מיומן יותר בתחום, כך תגביר את סיכוייך בבית המשפט.

על מי מוטל התשלום על חוות הדעת הרפואית?

מאחר שחוות הדעת מצורפת לכתב התביעה, התובע נושא במימונה. במידה שהתובע יזכה בתביעה, יכול בית המשפט לקבוע כי נוסף על הפיצוי הכספי יהיה התובע זכאי להחזר כספי מהנתבע בגין עלות חוות הדעת ושכר המומחה.

במה חשוב להצטייד כשהולכים לרופא מומחה לצורך קבלת חוות דעת?

  • חשוב לאסוף את כל התיק הרפואי לרבות סיכומים של אשפוזים, טיפולים, ביקורים אצל רופאים, פסיכולוגים וכדומה.
  • ככל שהמידע שתתנו לרופא יהיה רחב יותר, כך חוות הדעת שלו תהיה מבוססת יותר ויעילה.

בהצלחה!

לד”ר ברודסקי ניסיון עשיר במתן חוות דעת רפואיות וליווי של מאות תובעים פרטיים, וכן בעבודה לצד משרדי עורכי דין מובילים וביניהם: גולדפרב זליגמן ושות’, בירן עורכי דין, צדיקריו א.ל.ש., עו”ד מורנו רונן ועוד.
ד”ר ברודסקי הנו בעל מינוי של רופא מומחה בבית המשפט ובמכון לבטיחות בדרכים, ורופא פוסק במשרד הביטחון. צרו קשר, וד”ר ברודסקי ישמח לייעץ ולסייע  לכם.

למידע נוסף:

מהי חוות דעת רפואית