חוות דעת רפואית משפטית

ד”ר אורי ברודסקי הנו רופא מומחה בעל ניסיון של 13 שנה במתן חוות דעת רפואית משפטית. במסגרת ניסיונו ליווה מאות תובעים, ועבד מול משרדי עו”ד מובילים וביניהם: גולדפרב זליגמן ושות’; נתנאל בירן, משרד עורכי דין; דפנה צדיקריו-אלי, משרד עורכי דין; עו”ד מורנו רונן ועוד. לד”ר ברודסקי מינוי רשמי כפסיכיאטר מומחה מטעם בתי המשפט, וכמומחה פוסק במשרד הביטחון ובמכון לבטיחות בדרכים.

מהי חוות דעת רפואית ולמי היא מתאימה?

חוות דעת רפואית נדרשת על פי תקנות סדר הדין האזרחי בכל תביעה העוסקת בנזקי גוף (למעט תביעות שעניינן תאונות דרכים). חוות הדעת הנדרשת נכתבת על ידי רופא מומחה בתחום הרלוונטי לתחום בו נפגע התובע. חוות דעת רפואית מעמיקה ומקיפה הנכתבת על ידי רופא מומחה המנוסה בכתיבת חוות דעת ובעמידה מול בית משפט עשויה לסלול לתובע את הדרך לביסוס טענתו ולסייע לו מאוד להשיג את המירב בתביעתו.

תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ”ד-1984, קובעות כי לכל תביעה העוסקת בנזקי גוף (למעט תביעות שעניינן תאונות דרכים) יש לצרף חוות דעת רפואית. חוות הדעת של המומחה נדרשת להיות מקיפה ומעמיקה ככל הניתן ולהתייחס לנסיבות שהובילו לנזק הרפואי, לממצאי הבדיקות ולאבחנה הרפואית וכן, להערכת אחוזי הנכות הרפואית (הזמנית והקבועה) שנותרו לתובע.

באילו מקרים יש להגיש חוות דעת רפואית?

  • תביעות רשלנות רפואית.
  • תביעות כנגד חברות ביטוח – תאונות, פציעות, אובדן כושר עבודה, מחלה וכדומה.
  • תביעות מול משרד הביטחון.
  • תביעות נכות המוגשות למוסד לביטוח לאומי או למס הכנסה.
  • תביעות שעניינן תאונות עבודה ומחלות עקב עבודה.
  • תביעות עקב פעולות איבה.
  • אובדן כושר ניידות.
  • קשיים בשירות הצבאי או במילואים עקב מצבו הנפשי של האדם.

מהי עלותה של חוות דעת רפואית?

לרוב, חוות דעת לבית המשפט הן ארוכות ומפורטות ונסמכות על ספרות רפואית רלוונטית. חוות הדעת דורשת מפגש של הרופא עם התובע, סקירה של כל החומר הרפואי בתיק הרפואי שנאסף על ידי התובע וכתיבה של חוות דעתו בהתבסס על כל הנתונים שנאספו על ידו. לכן, בניגוד למכתב אחר שנכתב על ידי רופא ושעלותו מאות בודדות, עלותה של חוות דעת מקיפה מסתכמת באלפי שקלים. לעיתים אף נדרשת התייצבות של הרופא המומחה לעדות בפני בית המשפט ולתמיכה בחוות הדעת.

גם כאן, חשוב שהמומחה מטעם התובע יהיה בעל ניסיון בהופעה בבתי משפט. ככל שהרופא שתפנה אליו יהיה מיומן יותר בתחום, כך תגביר את סיכוייך בבית המשפט.

על מי מוטל התשלום על חוות הדעת הרפואית?

מאחר שחוות הדעת מצורפת לכתב התביעה, התובע נושא במימונה. במידה שהתובע יזכה בתביעה, יכול בית המשפט לקבוע כי נוסף על הפיצוי הכספי יהיה התובע זכאי להחזר כספי מהנתבע בגין עלות חוות הדעת ושכר המומחה.

במה חשוב להצטייד כשהולכים לרופא מומחה לצורך קבלת חוות דעת?

חשוב לאסוף את כל התיק הרפואי לרבות סיכומים של אשפוזים, טיפולים, ביקורים אצל רופאים, פסיכולוגים וכדומה. ככל שהמידע שתתנו לרופא יהיה רחב יותר, כך חוות הדעת שלו תהיה מבוססת יותר ויעילה.

אם אתם זקוקים לחוות דעת רפואית, או שיש לכם שאלה בעניין, לחצו כאן ליצירת קשר, וד”ר ברודסקי ישמח לסייע.

למידע נוסף:

עמוד חוות דעת משפטית בוויקיפדיה

מאמרים בנושא חוות דעת רפואית: