מהי היפנותרפיה (טיפול בהיפנוזה) ולמי היא מתאימה?

היפנותרפיה (Hypnotherapy) היא שיטת טיפול המשתמשת בכלים של היפנוזה על מנת לשפר את מצבו הנפשי של האדם. היפנוזה הינה מצב מודעות שבו האדם נמצא במעין חלימה בהקיץ שבה הוא רגוע (המוח נמצא ב”גלי אלפא”) מאוד סוגסטבילי, כלומר מוכן לקליטה של מידע חדש ולשינוי. לכן, טיפול היפנותראפי מזרז תהליכים טיפוליים של רכישת כלים חדשים, שחרור מכבלי העבר, יכולת הרגעה עצמית והתמודדות עם לחצים, חרדות ועוד.

בהיפנוזה האדם מרוכז בתחום אחד ודעתו אינה מוסחת על ידי נושאים אחרים. לפני כניסה למצב ההיפנוטי, מתרחש תהליך של כניסה למצב זה הנקרא: אינדוקציה היפנוטית. במצב היפנוטי האדם המהופנט קשוב אך ורק למהפנט ולא מופרע על ידי רעשים חיצוניים. הזיכרון והמודעות שלו משתנים ונתונים לסוגסטיה. ההיפנוזה מסייעת לאדם לחיות טוב יותר ולחוש טוב יותר על ידי ריפוי בדיבור ועל ידי סוגסטיה. כדי להפיק את מלוא הפוטנציאל מהשיטה נדרש שיתוף פעולה מלא מצד המטופל והסכמה שלו לתהליך.

היפנו-תרפיה

מקור המונח היפנוזה הוא בשפה היוונית ומשמעו: היפנוס-שינה, תרפיה-טיפול, כלומר טיפול בשינה. הראשונים שהשתמשו בשיטת טיפול זו היו יוזף ברוייר וזיגמונד פרויד במספר טיפולים בסוף המאה ה-19. התחום התרחב והתקדם בשנות ה-70, בין השאר בעקבות פרסומה של גישת ההיפנותרפיה של מילטון ה. אריקסון.

היפנותרפיה מבוססת על היפנוזה, פסיכולוגיה ועל ידע מקצועי ממוקד. הטיפול בהיפנוזה יעיל במצבים מגוונים ורבים:

  • חרדה ודכאון
  • מצבי לחץ שונים
  • התמכרויות
  • כאבים כרוניים
  • טיפול מלווה המסייע בהפחתת תופעות הלוואי בהתמודדות עם מחלות שונות
  • הכנה ללידה
  • הכנה לניתוח והחלמה מניתוח ועוד.

למה דווקא היפנוזה?

הטיפול בהיפנותרפיה הינו יעיל, חסכוני וקצר מועד. השפעת העבודה ההיפנוטית ממשיכה הרבה מעבר לשעה בה האדם נמצא במצב היפנוטי ומתבטאת בשינויים בחיי היומיום ובהתמודדותו עם קשיים. האדם שבוחר בטיפול בהיפנותרפיה נדרש למוטיבציה גבוהה ולשיתוף פעולה ועליו, לשם כך, לבחור באיש מקצוע אחראי ומנוסה אשר יסייע לו באופן המיטבי והמהימן ביותר.

מי מורשה לטפל בהיפנותרפיה?

כדי להתקבל ללימודים ולקבל רישיון כמטפל בהיפנוזה, על המטפל להיות רופא או פסיכולוג בעל ניסיון. רצוי שאיש המקצוע יהיה בעל ניסיון בתחום הטיפולי (פסיכיאטר או פסיכולוג) כדי שיוכל לשלב כלים שונים בעבודתו עם המטופל.

היפנוזה – זה סוג של כישוף?

אכן, היפנוזה יכולה להיראות כקסם לאנשים בשל יעילותה. אבל זה לא הופך אותה לכישוף. מחקרים רבים מצביעים על יעילותה הרבה ובמחלקות אונקולוגיות, למשל, ברחבי העולם, נעשה שימוש רב בהיפנוזה כתמיכה חשובה לטיפול ולהפחתה של תופעות הלוואי סביב הטיפולים הכימו-תראפיים.

בסרטים רבים ובסיפורים ההיפנוזה נוגעת כמעט בתחום הכישוף. האדם חסר שליטה וחסר אונים מול כח שחזק ממנו. לחלופין, לעתים אנשים מגיעים למטפל ומבקשים טיפול בהיפנוזה – מתוך אמונה שבהיפנוזה מרדימים אותם, כמעט כמו בניתוח כירורגי והמטפל מוציא ממנו את הבעיה (או הבעיות) ובסוף הפגישה חוזרים הביתה בריאים וללא בעיות. למעשה, השימוש בהיפנותרפיה נעשה כדי לזרז את התהליכים הטיפוליים ולסייע בהם כשהמטופל בעל השפעה רבה על תוצאות הטיפול ועליו להסכים לתהליך ולהשתתף בו. פתרון הבעיות בסיוע היפנותרפיה מחייב מוטיבציה גבוהה מצד המטופל ושיתוף פעולה של המטופל והמטפל. חשוב שהשימוש בהיפנוזה ייעשה על ידי איש מקצוע מהימן כדי שייעשה זאת אך ורק לצורך ריפוי. ראו כתבה זו בנושא מיתוסים ודעות קדומות בקשר להיפנותרפיה.

לסיכום:

היפנותרפיה היא שיטת טיפול יעילה ומהירה המסייעת לאדם להתמודד עם קשייו ועם מכאוביו. היפנותרפיה הוכחה כיעילה מול מגוון רחב של בעיות ויכולה להיות משולבת גם בטיפול פסיכותרפויטי אחר כשהטיפול תקוע או כשהמטופל מבקש לראות תוצאות מהירות בטיפול. חשוב להיכנס לתהליך של טיפול בהיפנותראיה אצל איש מקצוע מיומן ובעל ניסיון ותוך שיתוף פעולה מלא מצד המטופל.

מעוניינים בטיפול היפנותרפי? רוצים להתייעץ בעניין? לחצו כאן ליצירת קשר עם ד”ר ברודסקי, והוא ישמח לסייע.

למידע נוסף:

היפנותרפיה, ויקיפדיה.

היפנותרפיה, הוצאת ASCH.